Zunftmeister


58. Zunftmeister 2018
Markus II. Sidler

57. Zunftmeister 2017
André I. Schelbert

56. Zunftmeisterin 2016
Gaby I. Berli

55. Zunftmeisterin 2015
Cornelia I. Nussbaum


54. Zunftmeister 2014
Rolf II. Wyss

53. Zunftmeister 2013
Peter II. Schelbert

52. Zunftmeister 2012
Donald I. Basan

51. Zunftmeister 2011
Markus I. Müller

50. Zunftmeister 2010
Erwin I. Jagendorfer

49. Zunftmeister 2009
Ruedi I. Graf

48. Zunftmeister 2008
Ermanno I. Delfino

47. Zunftmeister 2007
Kurt II. Häfliger

46. Zunftmeister 2006
Walter II. Huwyler

45. Zunftmeister 2005
Hanspeter I. Rosenberg

44. Zunftmeister 2004
Jürg I. Geeser

43. Zunftmeister 2003
Albert I. Suter 

42. Zunftmeister 2002
Werner I. Elsener

41. Zunftmeister 2001
Sepp V. Rickenbacher

40. Zunftmeister 2000
Paul VI. Langenegger

39. Zunftmeister 1999
Clemens II. Röllin †


38. Zunftmeister 1998
Roman I. Schelbert

37. Zunftmeister 1997
Anton II. Beck

36. Zunftmeister 1996
Jakob I. Schiesser

35. Zunftmeister 1995
Hansruedi I. Nussbaum

34. Zunftmeister 1994
Ernst V. Schwerzmann

33. Zunftmeister 1993
Franz IV. Elsener 

32. Zunftmeister 1992
Alfred I. Lacher

31. Zunftmeister 1991
Edy I. Gwerder

30. Zunftmeister 1990
Herbert I. Birchler 

29. Zunftmeister 1989
Ernst IV. Bürge

28. Zunftmeister 1988
Röbi II. Langenegger

27. Zunftmeister 1987
Wani I. Nigg

26. Zunftmeister 1986
Jörg I. Gretener

25. Zunftmeister 1985
Hans IV. Schicker 

24. Zunftmeister 1984
Heinz I. Haupt

23. Zunftmeister 1983
Josef IV. Zehnder

22. Zunftmeister 1982
Leo I. Rust 

21. Zunftmeister 1981
Ernst III. Vogt 

20. Zunftmeister 1980
Paul V. Suter 

19. Zunftmeister 1979
Klemenz I. Heinrich 

18. Zunftmeister 1978
Kurt I. Haupt 

17. Zunftmeister 1977
Franz III. Abächerli

16. Zunftmeister 1976
Franz II. Arnold 

15. Zunftmeister 1975
Paul IV. Steiner

14. Zunftmeister 1974
Hans III. Matti 
13. Zunftmeister 1973
Josef III. Landtwing 

12. Zunftmeister 1972
Rolf I. Aschwanden

11. Zunftmeister 1971
Paul III. Haupt

10. Zunftmeister 1970
Hans II. Nussbaum 

9. Zunftmeister 1969
Paul II. Rüttimann 

8. Zunftmeister 1968
Willy I. Blaser 

7. Zunftmeister 1967
Walter I. Brunner 

6. Zunftmeister 1966
Toni I. Stöckli 

5. Zunftmeister 1965
Peter I. Hohl

4. Zunftmeister 1964
Josef II. Müller 

3. Zunftmeister 1963
Martin II. Birchler 

2. Zunftmeister 1962
Alois I. Durrer 

1. Zunftmeister 1961
Paul I. Major 

8. Froschkönig 1960
Ernst II. Wyss 

7. Froschkönig 1959
Josef I. Staub 

6. Froschkönig 1958
Franz I. Bieri 

5. Froschkönig 1957
Martin I. Bisang 

4. Froschkönig 1956
Arthur I. Gloor 

3. Froschkönig 1955
Robert I. Langenegger 

2. Froschkönig 1954
Ernst I. Haupt 

Froschkönig 1953
Hans I. Schicker